Skip to main content

İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri (2017)

6331 Sayılı Kanun, Yönetmelik, İş Sağlığı ve Güvenliği konuları, OSGB, İş Sağlığı Güvenliği Uzmanları ile İşyeri Hekimlerini ilgilendiren, sektörde yayınlanan makale ve tüm ulusal haberleri buradan takip edebilirsiniz. Ya da bültenlerimize üye olarak sektör haberlerine email yoluyla sahip olabilirsiniz.

Bu sayfada linkleri verilmiş haberlerle ilgili tüm sorumluluk yayınlayıcısına aittir.

Uluslararası İş Sağlığı Ve Güvenliği Kongresi
08/12/2017 İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi'nde dünyanın farklı ülkelerinden akademisyenler ve uzmanlar İstanbul'da buluştu.
  https://goo.gl/XxbV7u
Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinde Değişiklik
19/11/2017 Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik 18 Kasım 2017 Tarihli ve 30244 Sayılı Resmî Gazete'de yayınlandı.
  https://goo.gl/KUDphb
İş sağlığı güvenliği sıkı denetim altında
17/11/2017 Güvenli İnşaat Sempozyumu’nda konuşan İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Orhan Koç, “Çok tehlikeli iş yerlerinde iş sağlığı güvenliğini her gün teyit ediyoruz” dedi
  https://goo.gl/1sPxPV
Madenlerde işçi sağlığı ve iş güvenliğine sıkı takip
16/11/2017 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Koç, madenlerle ilgili 2018 yılı içerisinde yeni uygulamaları devreye sokacaklarını söyledi.
  https://goo.gl/ktz46i
İş Güvenliğinde ‘Kral Çıplak’!
06/11/2017 Bugünkü tabloya genel olarak bakıldığında, maalesef bu çalışmaların olumlu bir sonuç vermediği, aksine kaza sayılarında son yıllarda artış olduğu görülmektedir.
  https://goo.gl/CsZAM7
Doktorlar, Okul Servis Araçları Yönetmeliğini yetersiz buldu
09/11/2017 İzmir Tabip Odası Okul Servis Araçları Yönetmeliği'ndeki servis şoför ve rehberinin her yıl aile hekiminden rapor alması şartını yeterli bulmadı.
  https://goo.gl/jv7Fh7
Israrla ölmeye devam ediyoru
22/10/2017 İş kazalarını önlemek için getirilen sıkı kurallar ne yazık ki işe yaramadı. Belki bakanın da dediği gibi “Bize iki beden fazla” geldi. Son 9 aylık iş kazası verileri ile dünya üçüncülüğü sıramız pekişti. İş güvenliği ve iş sağlığı konusunda bir türlü sınıfı geçemiyoruz.
  https://goo.gl/AX3C4J
İş güvenliği uzmanı bulunamıyor
09/10/2017 İşyerlerinde iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu başladığında 10 bin kişiye yeni istihdam yaratması bekleniyordu, ama aranıp da bulunamayan meslek haline geldi. Bugün Türkiye’nin her bölgesinden bine yakın elaman aranıyor.
  https://goo.gl/Rc62zS
Bakan Sarıeroğlu: 'İş sağlığı ve güvenliği milli bir meseledir'
27/09/2017 Milli bir mesele olduğu için de topyekun seferberlik içerisinde çalışılması gereken bir alandır. Bu alanda elde edeceğimiz her mesafe ülkemiz, geleceğimiz, iş yerlerimiz ve çalışanlarımız için büyük öneme sahiptir" .
  https://goo.gl/1H3VoL
İSİG açıkladı: Son 4 ayda 753 işçi can verdi
27/09/2017 Çalışma Bakanlığının 4 ay süren 'Hedef Sıfır Kaza’ kampanyası sona erdi. Hükümet hedef sıfır dese de geçen sürede en az 753 işçi can verdi.
  https://goo.gl/9ViXbE
İş Güvenliğinin Geleceği Masaya Yatırılacak
08/09/2017 Aralarında OSGBDER’in de bulunduğu, ellinin üzerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Platformu üyesi, Türkiye’de ki İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamaların da yaşanan aksaklıkları tartışmak üzere 9-10 Eylül tarihlerinde Muğla’da kampa girecekler.
  https://goo.gl/SFPcD8
İş yeri hekiminin işçi sağlığı mücadelesi Meclis'te
25/08/2017 İşyerinde sağlık sorunu tespit eden işyeri hekiminin sorunu bildirmesi ile başlayan sorunlar!
  https://goo.gl/ZU6R65
Ulusal İş Sağlığı Ve Güvenliği Konseyi'ne Stk Önerisi
24/08/2017 Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri İşletmecileri Derneği (OSGBDER) Başkanı Cengiz İmeci, İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili açıklamada bulundu. İmeci, “Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Konseyi’nde STK’lar daha etkin yer almalıdır” dedi.
  https://goo.gl/cjo9rZ
Mesleki yeterlilik iş kazalarını azalttı
21/08/2017 Çalışma hayatında yaşanan iş kazalarını yüzde 60 azaltan Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğunun kapsamı genişletiliyor.
  https://goo.gl/t61dAA
İşyerlerinin Hatalı SGK İş Kolu ve NACE Kodu Nasıl Düzeltilir?
11/08/2017 İş yerine SGK tarafından belirlenmiş NACE kodu ve tehlike sınıfı iş yerinde yapılan asıl işin niteliğine uygun değilse aşağıda belirtilen prosedürün izlenerek itiraz edilip, düzeltilmesi gerekmektedir. Detaylar için linke tıklayın
  https://goo.gl/SkLhNP
MUTFAK, BULAŞIKHANE VE RESTORANLARDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLIĞI
14/07/2017 Kısa adı ÇASGEM olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi mutfak bulaşıkhane ve restoranlarda çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konularında bilgi alabilecekleri eğitici bir içerik yayınladı .
  https://goo.gl/sPrm9A
İş Sağlığı ve Güvenliği Seferberlik Çağrısı
14/07/2017 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun çağrıda bulunduğu "İş Sağlığı ve Güvenliği Seferberlik Çağrısı" çalışmaları, Kayseri'de başladı.
  https://goo.gl/oJoNuy
6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda Değişiklik Yapıldı
13/07/2017 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan duyuruda 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununda bazı değişikliklerin yapıldığı ifade edildi.
  https://goo.gl/Vvga9k
İş Sağlığı Ve Güvenliği Ders Kitaplarında
07/07/2017 Uluslararası İşgücü Genel Müdürü Akyıl:"İş sağlığı ve güvenliği bugünden yarına değiştirilebilecek ya da benimsenebilecek bir kavram değildir. Bu her konuda olduğu gibi ciddi bir eğitim gerektirir" "Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşüp okullarda iş sağlığı ve güvenliğinin benimsenmesi için kitapların bazı bölümlerine gerekli bilgilerin yer almasını sağladık"
  https://goo.gl/M59LhN
Bakan Müzezzinoğlu:'Önümüzdeki haftalarda bu eylem planını açıklayacağız'
12/06/2017 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, genç, kadın ve dezavantajlı grupların istihdamıyla ilgili gelecek beş yıllı kapsayacak bir eylem planı hazırladıklarını açıkladı.
  https://goo.gl/SLNzCw
İşyeri hekimleri için 1 Temmuz sürprizi
09/06/2017 Kamu kurumları ve 50’den az çalışanı olan az tehlikeli sınıftaki işlerleri için 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirme zorunluluğu, 1 Temmuz 2020 tarihine kadar erteleniyor.
  https://goo.gl/FNYvuY
4 yılda 19 bin işyerine 'iş sağlığı' cezası
05/06/2017 Çalışma Bakanlığı 4 yılda 57 binden fazla işyerine denetim gerçekleştirdi. Yaklaşık 6 bini için durdurma kararı verildi.
  https://goo.gl/tw6RpN
İş güvenliğinde değişiklik şart!
31/05/2017 İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası ile çalışanların maruz kalacakları tehlikelere karşı bilgilendirme ve toplumsal farkındalık sağlanmaya çalışılıyor.
  https://goo.gl/LocMS6
3. Havalimanında ' İş sağlığı ve güvenliği deklerasyonu' imzalandı
13/05/2017 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanılığı ile inşaat sektörünün temsilcileri ve sendikalar, güvenli çalışma ortamının sağlanması için, 'İnşaatlarda iş sağlığı ve güvenliğinde hedef sıfır' deklarasyonunu imzaladı.
  https://goo.gl/5sIU2C
Hayatınıza iş sağlığı ve güvenliğini dahil edin!
08/05/2017 Sağlıklı yaşamak ve güvenli işyerlerinde çalışmak en temel haklarımızdandır. Teknolojik gelişmelerle birlikte çalışma şartları her geçen gün değişmekte, çalışanların karşılaştıkları riskler de aynı oranda farklılaşıp artmaktadır. Gıdadan inşaata, madenden tekstile her alanda ürünün kalitesi kadar, üretim şartları ve çalışanların maruz kaldığı riskler de çalışma hayatında önem kazanmaktadır. İş kazalarının % 98'i, meslek hastalıklarının %100'ü önlenebilir iken; gerekli tedbirler alınmadığı için maalesef her yıl, milyonlarca insan dünya genelinde hayatını kaybetmektedir.
  https://goo.gl/OUMPHG
İş güvenliğinde 1 Temmuz alarmı!
05/05/2017 Resul KURT:Yapılan yasal düzenlemeler ve işletmelerde yapıcı denetimlerin gerçekleşmesi iş sağlığı ve güvenliği bilincini en ileri düzeye taşımıştır.
  https://goo.gl/e4oynU
Türkiye İşçi Ölümlerinde Avrupa'da Birinci, Dünyada Üçüncü Sırada Yer Alıyor...
28/04/2017 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, farklı sendikalar tarafından farklı şehirlerde kutlanıyor. Ancak basına yansıyan verilere, meslek odalarının açıklamalarına bakılacak olursa ortada kutlanacak bir tablo bulunmuyor. Makine Mühendisleri Odası'ndan yapılan açıklamaya göre Türkiye işçi ölümlerinde Avrupa'da birinci, dünyada üçüncü sırada yer alıyor...
  https://goo.gl/cuoTQw
Çimento sektöründen iş sağlığı ve güvenliği yatırımı
15/03/2017 Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS), 17 bin kişiye istihdam sağlayan Türk çimento sektörünün iş sağlığı ve güvenliği dendiğinde akla ilk gelen sektör olmayı hedeflediğini açıkladı.
  https://goo.gl/dqatLb
İsg Avrasya 2017 3.iş Sağlığı ve Güvenliği Fuarı
15/03/2017 İFO İstanbul Fuar Hizmetleri A.Ş. tarafından düzenlenen İSG Avrasya 2017 3.İş Sağlığı ve Güvenliği Fuarı Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi isimli mekanda gerçekleştirilecektir.
  https://goo.gl/xlccdt
İsg Avrasya 2017 3.iş Sağlığı ve Güvenliği Fuarı
15/03/2017 İFO İstanbul Fuar Hizmetleri A.Ş. tarafından düzenlenen İSG Avrasya 2017 3.İş Sağlığı ve Güvenliği Fuarı Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi isimli mekanda gerçekleştirilecektir.
  https://goo.gl/xlccdt
Mecliste, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği İnceleniyor
09/03/2017 TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan "İşçi Sağlığı ve İş Güvenliğini İnceleme Alt Komisyonu", AK Parti Ankara Milletvekili Jülide Sarıeroğlu başkanlığında toplandı.
  https://goo.gl/yhFhik
Ulusal Çalışan Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu
02/03/2017 Trabzon Valisi Yücel Yavuz, iş güvenliği konusunda sahadaki uygulayıcıların bilinçlendirilmesinin önemine işaret ederek, "O kadar uydurma aparatlar var ki adam onu taktığı zaman işini yapamıyor.
  https://goo.gl/F74dfj
İSG-BİR: "İş sağlığı konusundaki en önemli sorunlardan biri yasa ve tüzüklerin uygulanmaması”
17/02/2017 İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği (İSG-BİR), iş sağlığı ve güvenliği konusundaki en önemli sorunlardan birinin yürürlükteki yasa ve tüzüklerin uygulanmaması olduğunu ileri sürdü.
  https://goo.gl/qVjvVL
İş Sağlığı ve Güvenliği Çalıştayı
11/02/2017 İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Vekili İsmail Gerim, Türkiye'nin ekonomik alanda uluslararası başarılar elde ederek, önemli ülkeler arasında yer aldığını belirterek, bunu taçlandırmak istediklerini söyledi.
11/02/2017 https://goo.gl/byiAif
İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin hocası hayatını kaybetti
14/01/2017 İş cinayetleri konusunda yaptığı araştırmalarla tanınan Prof. Dr. Gürhan Fişek hayatını kaybetti.
  https://goo.gl/RZ6hti

İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri

Haber Arşivi(2016)

Haber Arşivi (2015 ve öncesi)